Šį pyragą kepiau mamos gimtadieniui, iš mamos parvežtos knygos, kai ji buvo išvykusi į Angliją prižiūrėti savo anūko. Labai norėjau kažką pagaminti iš šios knygos, o mamos gimtadienis buvo puiki proga tai padaryti. Pyrago įdaras yra panašus į citrinų kremą, tik čia naudojami kukurūzų miltai ir nesideda sviestas. Pyragas valgomas šaltas, galima valgyti vieną arba su grietinėle.
Tešlai reikės:
150 g. miltų,
85 g. sviesto,
35 g. cukraus pudros, persijotos,
0,5 citrinos žievelės,
0,5 išplakto kiaušinio trynio,
1,5 valgomo šaukšto pieno.
Įdarui reikės:
3 valgomi šaukštai kukurūzų miltų,
300 ml. vandens,
sulčių ir žievelių nuo 2 citrinų,
175 g. smulkaus cukraus,
2 kiaušiniai, baltymai atskirti nuo trynio.
Kas po ko ir kaip:
Miltus persijojame į dubenį. Į juos sumetame mažais gabaliukais supjaustytą sviestą ir pirštais sumaigome jį su miltais, kol primins trupinius. Tada sudedame likusius ingredientus ir išmaišome. Stalo paviršių lengvai pabarstome miltais ir ant jo paminkome tešlą, kol tešla tampa vientisa. Paruoštą pyrago pagrindo tešlą suvyniojame į maistinę plėvelę ir paliekame atvėsti į šaldytuvą 30 minučių.
Orkaitę įkaitiname iki 180 laipsnių. Kepimo skardą ištepamie nedideliu kiekiu sviesto arba išklojame kepimo popieriumi (aš apačią išklojau kepimo popieriumi, o kraštus patepiau sviestu). Iš šaldytuvo išimame tešlą ir ją plonai iškočiojame, tada įklojame į kepimo formą ir prispaudžiame tešlą prie dugno ir formos kraštų. Tešlą pabadome šakute, įklojame kepimo popieriaus ir į jį supilame pupelių ar žirnių, kad kepdamas padas nepakiltų. Įkaitintoje orkaitėje pyrago padą kepame 15 minučių. Po to išimame kepimo formą iš orkaitės ir iššimame kepimo popierių su pupelėmis. Orkaitės temperatūrą sumažiname iki 150 laipsnių.
Įdarui kukurūzų miltus sumaišome su šiek tiek vandens, kad gautūsi miltų pasta. Likusį vandenį supilame į nedidelį katiliuką arba gilesnę keptuvę. Ten pat supilame citrinų sultis, citrinų žieveles ir pagamintą kukurūzų miltų pastą. Viską užverdame ir visą laiką maišome. Paverdame dar kokias 2 minutes. Paliekame šiek tiek atvėsti. Kai masė šiek tiek pravės įberiame 5 šaukštus smulkaus cukraus ir įdedame kiaušinių trynius. Viską gerai išmaišome ir supilame ant paruoštos tešlos.
Kiaušinių baltymus išplakame iki putų. Paskui iš lėto, vis dar plakdami, supilame likusį cukrų į baltymus. Išplaktus kiaušinių baltymus su cukrumi supilame ant pyrago, paskirstome po visą kepimo indą ir kišame į orkaitę. Kepame 40 minučių.
Pyragas labai lengvas, bet tikrai skanus. Kitą kartą aš gal dėsiu daugiau obuolių, nes man asmeniškai labai patinka, kai jie labiau jaučiasi.
Reikės:
3 kiaušinių,
150 g. rudojo cukraus (arba baltojo jei nėra rudojo),
200 ml. grietinės,
200 g. miltų,
1 kupino šaukštelio kepimo miltelių,
500 g. obuolių ( aš dėčiau daugiau jei mėgstate labai labai jausti obuolius pyrage),
50 g. sviesto,
1 šaukštas cinamono,
1 šaukštas cukraus.
Kas po ko ir kaip:
Orkaitę įkaitiname iki 190 laipsnių. Kepimo formą išklojame kepimo popieriumi.
Obuolius nuplauname, nulupame (nors tai nebūtina) , išimame sėklas ir supjaustome.
Kiaušinius su cukrumi išplakame, kad suputotų ir pabaltų.
Į išplaktus kiaušinius supilame grietinę ir išmaišome.
Miltus ir kepimo miltelius persijojame, supilame į kiaušinių masę ir išmaišome.
Pusę tešlos supilame į kepimo formą, ant tešlos sudedame puse paruoštų obuolių, ant viršaus supilame likusią tešlą, o ant jos sudedame likusius obuolius.
Šauname į orkaitę.
Kol pyragas kepa ištirpiname sviestą ir jį sumaišome su cinamonu ir cukrumi.
Maždaug po 25 minučių pyragą ištraukiame iš orkaitės, ant jo supilame sviesto, cinamono ir cukraus mišinį ir kišame atgal į orkaitę kepti dar 10 - 15 minučių. Iš viso pyragas turi kepti 35 - 40 minučių, priklausomai nuo to kokio storio pyragas.
Šiuos triufelius gaminau vakarėliui darbe (tada dar nežinojau, kad tai bus paskutinis mano vakarėlis šiame darbe), nes aš, kaip visada pasišoviau gaminti saldėsius, nes man tai sekasi geriausiai. Juos, kaip ir daugybę puikių receptų, kuriuos norėčiau išbandyti, atradau pukiame tinklaraštyje The Pastry Affair. manau, kad dar ne vieną receptą išbandysiu, nes ten tikrai labai patrauklių galima rasti, o žiūrint į nuotraukas apetitas tik didėja ir labai norisi viską išbandyti.
Reikės (išeina apie 30 - 40 triufelių):
225 g. gero juodojo šokolado,
125 ml. sauso, raudonojo vyno,
30 g. sviesto,
40 g. nesaldžios kakavos miltelių.
Kas po ko ir kaip:
Šokoladą smulkiai supjaustome, supilame į dubenį ir atidedame.
Į nedidelį puodą supilame vyną ir ant nedidelės ugnies jį užverdame. Užvirusį vyną užpilame ant smulkinto šokolado ir leidžiame pastovėti 5 minutes, kad šokoladas visiškai ištirptų.Tada gerai sumaišome ištirpusį šokoladą, kol jis pasidaro vientisas. Į ištirpintą šokoladą supilame ištirpintą sviestą ir gerai išmaišome.
Šokoladui leidžiame atvėsti kambario temperatųroje. Jokiu būdu nededame šokolado į šaldytuvą. Šokoladas turėtų sustingti iki reikiamos konsistencijos per 45 - 60 minučių. Vėstant paruoštai triufelių masei ją vis pamaišome kas 5 - 10 minučių.
Kai jau atrodys, kad šokolado masė yra pakankamai sukietėjusi, kad iš jos būtų galima formuoti triufelius į lėkštutę ar dubenėlį supilkite kakavos miltelius. Naudodamiesi šaukšteliu paimkite triufelių masės ir greitai, tarp delnų suformuokite rutuliukus, tada juos dedame į dubenėlį su kakava ir joje apvoliojame. Paruoštus triufelius sudedame ant kepimo popieriaus, kad triufeliai sutvirtėtų.
Sandariai uždarytus triufelius galima laikyti iki savaitės, o sandariai uždarytus ir laikomus šaldytuve - 2, 3 savaites. Prieš patiekiant triufelius reikėtų juos šiek tiek palaikyti kambario temperatūroje. Jei triufeliai sugėrė kakavą, prieš patiekdami galite juos iš naujo apvolioti kakavos milteliuose.
Na va pagaliau sulaukiau ir aš savo blogo gimimo dienos. Tai dar tik pirmasis mūsų gimtadienis, bet tikiuosi, kad jų bus daugiau, o pats blogas laikui bėgant tobulės (na tobulės jo autorė, nes blogo dizainė - aš, nelabai nutuokia, kaip, kur ir kokiais būdais galima jį patobulinti, padaryt mandresnį, kaip sakant. na bet čia tik kol kas...tikiuosi...). Kaip pirmam gimtadieniui manau parinkau tikrai išskirtinį receptą. Be to tai labai atitinka gimtadienio temą, nes blogui 1-eri, ir čia yra 1-asis receptas ne iš knygos, o iš kito (aišku ne Lietuviško) blogo (va prašau ir tobulėju).
Va kaip meistriškai užvadinau savo naujai atrastą kepinį. Šitas pyragas yra kažkas TOKIO. Bet turiu perspėti visas kurios skaičiuoja kalorijas, laikosi dietų ir cypčioja dėl kiekvieno gramo: ŠIS PYRAGAS TIKRAI TIKRAI NE JUMS MIELOSIOS. Net nuo mažulyčio gabalėlio jums gali tekti savaitei atsisakyti maisto, nes kalorijų čia, įtariu, nors vežimu vešk. Visos pyrago dalys pilnos kalorijų, riebalų ir panašiai, bet užtat koks skooooonis. Pyrago pade jaučiasi sviestas, įdare - šokoladas, o sirupas... na sirupas iš granatų sulčių ir šiek tiek cukraus, bet jame vis tiek yra cukraus, nors jis ir laaabai atgaivina. O jau valgant šitą dangišką pyragą tai skoniai keičiasi palaipsniui: Pirmiausia pasijaučia nuostabus kartokas ir riebus (riebus ne sviestiškai, kaip kad būna kartais jei nusiperki iš parduotuvės koki torta, kaip pavyzdžiui griliažinį, nes ten tai baisumas. Atrodo, kad padai sviestu sutepti. Apsivemti galima nuo tokio "torto") šokolado skonis, jį papildo ir duoda nuostabaus gaivumo granatų sirupas ir granatų sėklos, kurias perkandus pasijaučia tas gaivinantis rūgštumas, o galiausiai pasijaučia pado traškumas, lengvai jaučiamas sviestas ir migdolai. O jėtau man aprašinėjant seilės kaupiasi burnoje ir tirtu, kaip noriu dar vieno gabalėlio, nors pilvas pilnut pilnutėlis ir žinau, kad jei atsipjausiu dar vieną, kad ir mažulyti gabalaitį aš jo niekaip neįveiksiu. Taip taip pyragas skanus, bet laaaabai sotus, taigi tikrai daug nesudorosit. Žodžiu tos (ir tie, jei tokių čia užsuka) kurios neskaičiuoja kalorijų ir nesibaimina dėl formų tikrai siūlau išsikepti ir pačioms patirti tą nuostabų šokoladišką skonį, nes geriau vieną kartą paragauti, nei šimtą kartų perskaityti ;)
Prisipažinsiu tikrai nerimavau dėl šio recepto, nes vis galvojau, o kas jei ne taip supratau tekstą, o kas jei ne taip ką padarysiu ir panašiai. Na anglų aš aišku moku, bet kartais nepasitikiu ta savo anglų nors tu ką. O ypač kai reikia kam nors rašyti ar skaityti ir verstis, tada mano pasitikėjimas visiškai sušlubuoja ir pradedu nervintis ir tikrintis net pačius paprasčiausius žodžius, o paskui aišku būna "Aš taip ir maniau" ir panašiai.
Tiesa kol nepamiršau dar šis tas. Nelabai suprantu kodėl jie vadinami tartais? Tiksliau aš dažnai "Skonių bloge" pastebėdavau tą keistą pavadinimą "tartas" ir man įdomu pasidarė, kodėl ne pyragas? Ar tas tartas kažkaip kitaip kepamas? Gaminimo procesas kitoks nei paprastų pyragų?.. Ir iš vis kas čia per žodis tartas? Vos ne tortas... Niekaip nesuprantu, kam juos taip vadinti, juk galima pasakyti pyragas, vis lietuviškiau, o ir vyresni labiau supras apie ką kalba eina. Man kažkaip nei šis nei tas tokį pyragą (arba iš vis bet kokį) tartu vadinti - sulietuvinti anglišką žodį. Nors mes lietuviai mėgstame tai daryti, nes vis kokių naujadarų prisiklausai: travelkos (travel cards), inšurencas (insurance), tiketas (ticket). Tai įtariu čia ir su tuo tartu (tart) tas pats atsitiko... :) Va net ir visagalis internetas (tiksliau google) rašo: Tart - daiktavardis: PYRAGAS, naminis tortas, vaisinis pyragaitis, bet tikrai NE TARTAS.
Migdolų padui reikės:
155 g. miltų,
60 g. pjaustytų migdolų (aš susmulkinau juos virtuviniu kombainu ir tiek),
1/4 šaukštelio druskos,
2 šaukštai cukraus,
115 g. šalto sviesto,
1 didelis kiaušinis,
2 šaukštai šalto vandens.
Kas po ko ir kaip:
Į dubenį suderiame miltus, migdolus, druską ir cukrų ir viską išmaišome.
Šaltą sviestą greitai sutarkuojame į išmaišytus birius produktus ir išmaišome, kol tešla pasidaro panaši į trupinius. Sviestą galima ir supjaustyti kubeliais, sumesti juos į miltų mišinį ir rankomis jį sutrinti dubenyje iki trupinių.
Į paruoštą tešlą įmušame kiaušinį ir supilame vandenį. maišome, kol tešla sulimpa į vientisą gumuliuką. Pradžioje gali pasirodyti, kad trūksta drėgmės, bet ilgiau pamaišius viskas gražiai sulimpa ir nelieka vienų miltų užuomazgų.
Tešlą vienodu storumu paskirstome kepimo formoje, kurią prieš tai galima iškloti kepimo popieriumi. kepimo skardos sieneles taip pat apspaudžiame tešla. Tešlą šiek tiek subadome šakute.
Paruoštą kepimo skardą kišame į šaldytuvą ir 30 minučių šaldome tešlą, kad ji sutvirtėtų (taip taip žinau, man taip pat pasirodė keista, kad pirmiausia reikia aplipdyti kepimo skardą tešla, o tik po to ją dėti į šaldytuvą).
Kai tešla pastovi, orkaitę įkaitiname iki 180 laipsnių ir ištrauktą kepimo skardą kišame į jau gerai įkaitusią orkaitę. Padą kepame 15 minučių, arba kol lengvai pakeis spalvą.
Šokolado užpilui reikės:
340 g. šokolado (aš naudojau kepinių šokoladą),
240 ml. riebios grietinėlės,
2 dideli kiaušiniai,
3 šaukštai smulkaus cukraus,
1 šaukštas miltų,
1/4 šaukštelio druskos.
Kas po ko ir kaip:
Šokoladą susmulkiname is suberiame į nedidelį puodą, ten pat supilame ir grietinėlę. Ant nedidelės ugnies kaitiname šokoladą su grietinėle vis pamaišydami, kol šokoladas ištirpsta.
Ištirpus šokoladui išjungiame ugnį ir ten pat įmušame kiaušinius. Greitai išmaišome. Tada suberiame cukrų, miltus ir druską. Viską dar kartą gerai išmaišome.
Supilame šokolado masę į iškepusį padą ir atsargiai kišame atgal į orkaitę. Kepame 180 laipsnių temperatūroje 30 minučių.
Granatų sirupui ir pyrago papuošimui reikės:
475 ml. granatų sulčių,
3 šaukštai smulkaus cukraus,
granatų sėklų papuošimui.
Kas po ko ir kaip:
Granatų sultis supilame į nedidelį puodą, ten pat suberiame cukrų. Viską verdame apie 25 minutes arba kol sulčių puode liks tik puse stiklinės.
Iš turimo granato išimame šiek tiek sėklų papuošimui.
Kai pyragas iškeps, o sirupas suvirs užpilame jį ant pyrago viršaus ir pabarstome granatų sėklomis.
Pyragą galima patiekti tiek karštą, tiek ir šaltą su plakta grietinėle arba be jos. Tik šiltas pyragas bus minkštesnis, o jo įdaras perpjovus atrodys toks labai labai šlapias ir vos ne skystas (žemiau esanti nuotrauka). O atvėsusio ir pastovėjusio pyrago įdaras atrodys tvirtas (visos žemiau esančios nuotraukos), bet šiek tiek palaikius jį kambario temperatūroje jis įgaus pradinį "šlapumą" ir minkštumą. Taigi jį galite patiekti tiek karštą, tiek ką tik ištrauktą iš šaldytuvo, tiek kambario temperatūros.
Gal nelabai gimtadieniška muzika, bet nieko negaliu padaryti, man ji labai graži, o ir šiaip labai geri žodžiais. Taip, kad išsikepkit tą nuodėmingą pyragą, atsipjaukit mažulyti gabalėlį, užsiplikykit arbatos be cukraus ir paklausykit šios mielos ir už širdies griebiančios dainos. Arba užsiplikykit tik arbatos, susisukit į šiltą pledą ir pasinerkit į gražiausius atsiminimus.Ir klausydamos (-i) gal net apie savo meilę galvosit, nes aš tai galvoju.
Svogūną smulkiai supjaustome ir pakepiname keptuvėje su trupučiu aliejaus, kol suminkštės. Tada sudedame smulkintas česnako skilteles ir pakepiname, kol česnakai pradeda skleisti savo aromatą.
Į keptuvę suberiame prieskonius: kuminą, papriką ir smulkiai tarkuotą imbiero šaknį. pakepiname apie minutę.
Keptuvės turinį suberiame į puodą, kuriame virsime sriubą ir užpilame vandesniu arba sultiniu. Kai vanduo (sultinys) užverda suberiame lęšius.
Apelsiną nulupame kiek galima tvarkingiau, tai yra nulupame kuo daugiau baltosios žievelės dalies, suojaustome griežinėliais (jei sriubos netrinsite supjaustykite kaip galima smulkiau), pašaliname kauliukus, jei tokių yra ir sudedame į sriubą.
Nuskustas morkas smulkiai supjaustome ir suberiame į sriubą. Viską verdame apie pusvalandį, kad morkos ir lęšiai gerai apvirtų. jei sriuba pasirodys per tiršta įpilame daugiau vandens (sultinio).
Sriubą sutriname trintuvu, paragaujame, jei reikia įpilame citrinos sulčių ir įberiame druskos. Grietinė šiai sriubai nelabai tinka, bet petražolės arba kalendros tiks puikiai.
Šiaip tai aš duoną perku, bet va nutiko taip, kad ji pasibaigė ir nusprendžiau, kad reikia ieškoti recepto ir išsikepti pačiai, kadangi raugo neturėjau ir neturiu, tai ieškojau tokios kur jo net nereikėtų. Ši duona tokia sunki, turtinga ir minkštimas toks šlapias. Kitą kartą duonos viršų ištepsiu kiaušiniu, kad ji blizgėtų, o ne miltais. Duona labai skani. Skaniausia buvo, kai ji buvo dar šilta ir sviestas ant jos tirpo ir gėrėsi į duoną (nors man visada skanu, kai duona arba bandelės būna šiltos, o sviestas užteptas lydosi ant jų).
1 kiaušinio, jei norėsite, kad duona blizgėtų, arba šiek tiek miltų.
Kas po ko ir kaip:
Mieles sumaišome su pora šaukštų vandens ir žiupsneliu cukraus. Paliekame jas pastovėti.
Miltus persijojame. Sietelyje likusias sėlenas supilame į persijotus miltus, ten pat suberiame druską, aguonas, kmynus ir sėmenis (sėklų mišinį duonai).
Vandenį sumaišome su medumi, šaukštu aliejaus ir burbuliuoti pradėjusiomis mielėmis.
Vandenį supilame į miltus ir šaukštu viską išmaišome. Rankomis viską suspaudžiame į vieną gumulą. Tešla turėtų būti lipni ir minkšta. jei ji sausa ir paviršiuje matosi miltai, įpilame dar šaukštą vandens. Tešla turėtų būti šlapia, dėl to jos neminkome, o leidžiame pailsėti ir sugerti visą drėgmę.
Po 10 - 15 minučių tešlą šiek tiek pamaigome, palankstome dubenyje arba tiesiog paminkome kokias 7 minutes. Tešla nebus lengvai minkoma.
Paminkę tešlą dedame ją į aliejumi išteptą dubenį, uždengiame švariu rankšluosčiu ir paliekame šiltoje vietoje valandai.
Po vaklandos tešla turėtų būti šiek tiek pakilusi, bet labai didelio pakilimo tikrai nebus, bet skirtumas turi matytis, o jei tešla tokia pat kokia ir buvo, tai paliekame ją dar pastovėti .
Tešlą atsargiai išimame iš dubens, pasidedame ant stalo. Jei labai limpa prie rankų, tai pasimiltuojame arba suvilgyti aliejumi (miltų nepadauginkite, nes kitaip ji bus kieta).
Abiem rankomis formuojame duonos kepaliuką pailgą ar apvalų, kaip norisi. Suformuotą duoną dedame į riebalais išteptą arba miltais pabarstytą kepimo skardą. Duoną su visa skarda kišame į didelį plastikinį maišelį, suvilgytą aliejumi, ir paliekame šiltai, kad dar kartą paklitų. Kildinimo laikas gali užtrukti nuo 30 minučių iki valandos, priklausomai nuo šilumos ir mielių aktyvumo.
Orkaitę įkaitiname iki 200 laipsnių.
Kai duona šiek tiek iškils, išimame iš maišelio ir pabarstome duoną miltais arba patepame kiaušinio plakiniu, jei norite, kad duona būtų blizgi.
Paruoštą kepaliuką kišame į įkaitusią orkaitę ir kepame apie 30 minučių. tada patikriname ar duona nėra labai apskrudusi, jei ne toliau kepame, o jei apskrudo per daug sumažiname kaitrą ir dar pakepame 15 minučių.
Receptas iš knygos "Beatios virtuvė: Kepinių knyga"